میخچه دارای یک مرکز متمایز می باشد که اغلب سخت است و ممکن است توسط پوست التهابی احاطه شده باشد ، وقتی فشرده میشود ممکن است دردناک باشد ، اما پینه معمولا دردناک نیست .
پینه معمولا بزرگتر از میخچه می باشد و شکل آن متنوع است ، معمولا در کف پاها (به خصوص زیر پاشنه ها) در کف دستها و همچنین در زانو اتفاق می افتد .
مردم گاهی به اشتباه از اصطلاحات پینه و میخچه به طور متناوب استفاده میکنند ، اما آنها یکسان نیستند .
پینه چیست؟
پینه یک بخش از پوست است که به دلیل اصطکاک ، فشار و یا تحریک شدن سخت و ضخیم شده است که اغلب روی پاها اتفاق میافتد ، اما میتوانند روی دست ، آرنج یا زانو رخ دهند ، آنها زرد یا رنگ پریده هستند و به لمس ، حساس می شوند اما چون پوست ضخیم است ممکن است که نسبت به پوست اطراف زخم کمتر حساس باشد ، پینه ها معمولا بزرگتر و گسترده تر از میخچه ها هستند و شبیه خراشیدگی که توسط استخوان یا کفش یا زمین ایجاد شده است به نظر می آیند و در ناحیه استخوانی ، زیر شصت پا در مناطق پوستی قرار میگیرند .

میخچه چیست؟

میخچه نوعی پینه است که از پوست مرده ساخته شده است و معمولا روی سطوح صاف و بی مو ، به خصوص در بالا و یا جلوی پا شکل میگیرند .
میخچه ها معمولا کوچک و دایره ای هستند و دارای مرکز مشخص هستند که میتواند نرم باشد .
میخچه های سخت ، فقط گاهی در مناطق سخت پوست یا جایی که پوست ضخیم تر است و یا در مناطق استخوانی پا ممکن است که وجود داشته باشد .
میخچه های نرم رنگ مایل به سفید دارند و دارای بافت لاستیکی هستند ، آنها معمولا بین انگشتان پا و در مناطق مرطوب و عرق کرده دیده میشوند .
علایم و نشانه های پینه

میخچه ها و پینه ها معمولا مضر نیستند اما گاهی اوقات ممکن است به عفونت یا زخم ها منجر شوند ، به ویژه در افراد مبتلا به دیابت و افرادی که کم خونی دارند .
علائم و نشانه ها
میخچه ها و پینه ها میتوانند کاری کنند که شخص احساس کند ، روی سنگ ها راه میرود ، علائم زیر ممکن است نشان دهنده وجود میخچه یا پینه باشد .

یک قسمت ضخیم و خشن روی پوست
پوست ، پوسته پوسته و خشک می شود یا پوسته پوسته و مومی شکل میشود
درد یا حساسیت در زیر پوست حس می شود

آن دسته از افراد که گردش خون ضعیفی دارند ، پوست آنها شکننده است و عصب پاهای بی حسی دارند ، قبل از درمان میخچه و پینه ها باید با پزشک خود صحبت کنند .

علت و عواملی که باعث ایجاد میخچه و پینه میشوند

چیزی که موجب فشار یا اصطکاک روی پوست میشود
کفش هایی که بیش از حد تنگ و یا بیش از حد پاشنه بلند هستند که باعث ایجاد فشار میشوند
کفش هایی که خیلی سست ( آزاد ) هستند و اصطکاک ایجاد میکنند
جورابی که مناسب نیست
بدون جوراب کفش پوشیدن
راه رفتن پا برهنه به طور منظم
اقدامات مکرر مانند دویدن یا راه رفتن در یک مسیر خاص
سن بالا ، زیرا بافت چربی کمتری در پوست دارند و باعث خطر ابتلا به پوکی استخوان در آنها افزایش می یابد در نتیجه زخمها و دیگر مشکلات به راحتی در پاها ظاهر می شوند
افرادی که بدون استفاده از دستکش از ابزار استفاده میکند
زانو زدن روی زمین یا گذاشتن آرنج روی میز به صورت مکرر

جلوگیری از پینه و میخچه با کفش مناسب
هنگام درمان زخم ها و پینه ها در خانه ، این خیلی مهم است که پوست را خیلی تمیز نکنید تا منجر به درد و عفونت شود .
قبل از استفاده از اسید سالیسیلیک با پزشک مشورت کنید ، زیرا میتواند باعث زخم شود .
هر برش بر روی میخچه یا پینه ها ، باید با یک متخصص طب سوزنی یا سایر متخصصان سلامت مشورت شود .
ممکن است که نیاز به تکرار منظم داشته باشید ، زیرا امکان بروز مجدد پینه یا میخچه وجود دارد .
جلوگیری
اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به میخچه و پینه کمک کند

هر شب پا را با صابون و آب بشویید ، بعد از شستن و خشک شدن آنها یک کرم پا (به خصوص مرطوب کننده)بمالید
از پودر تالک برای جلوگیری از عرق کردن استفاده کنید
هنگام استفاده از ابزار ، از دستکش های ملایم و یا محافظ دستگیره های ابزار استفاده کنید
استفاده از جوراب و کفش مناسب
از لوسیون بدن استفاده نکنید
پوشیدن جوراب های مناسب
هر روز جوراب خود را با صابون بشویید

درمان های خانگی برای میخچه ها و پینه ها

استفاده از روغن کرچک و سرکه سیب

برای پینه ، یک ظرف بزرگ آب گرم آماده کنید ، سپس یک فنجان سرکه سیب به آن اضافه کنید ، و بعد پاهایتان را حداقل 15 دقیقه در آن بخیسانید ، پینه ها باید به اندازه کافی نرم شوند و بعد با سنگ پا روی آن کشیده شوند
برای میخچه ،پس از خیساندن پای خود ، از روغن کوچک استفاده کنید ، میخچه ها بعد از گذشت حدودا 10 روز از شروع درمان از بین میروند ، ( همچنین از این داروها برای از بین بردن بوی پا هم استفاده کنید ) .

استفاده از ویتامین E و A و ویتامین B6
زرد چوبه
یک قاشق زرد چوبه را با 1/5 قاشق عسل مخلوط کنید و یک خمیر به وجود آورید ، آن را روی محل مورد نظر بمالید ، رویش را باز بگذارید تا هوا آن را خشک کند ، سپس آن را با آبگرم تمیز کنید ، این کار را 2 بار در روز انجام دهید ، زرد چوبه دارای خواص شیمیایی و ضد میکروبی می باشد ، وقتی که با خواص آرام بخش عسل مخلوط میشود ، باعث بهبودی میشود .
روغن کرچک
برای میخچه روی پاها ، یک تکه پنبه را به چند قطره روغن کرچک آغشته کنید و بر روی محل آسیب دیده بمالید ، چون ممکن است روغن کرچک از بین برود ، جوراب بپوشید .
آسپرین
5 یا 6 تا قرص آسپرین را له کنید و با سرکه سیب و آب مخلوط کنید ، آن را بر روی پینه یا میخچه بریزید و مالش دهید ، با استفاده از یک باند آن را ببندید ، پس از 10 دقیقه باند را باز کنید و به آرامی با سنگ پا تمیز کنید .
لیمو
قبل از رفتن به خواب یک تیکه لیمو را ببرید و همراه با باند برروی محل آسیب دیده بگذارید و ببندید ، یک جوراب پنبه ای سفید بپوشید و یک شبانه روز نگهدارید ، این عمل را هر شب تا زمانی که میخچه درست شود ادامه دهید .

نمک فرنگی
برای پینه ها ، مقدار کمی از نمک را در سطل آب گرم بریزید و پا را برای مدت 10 دقیقه در آن بخیسانید ، هنگامی که پوست محل پینه نرم شد از سنگ پا استفاده کنید و لایه های مرده را از بین ببرید ، هر روز دوش بگیرید و این کار را تکرار کنید .
جوش شیرین
جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و آب لیمو را به آن اضافه کنید تا خمیر بدست آید ، خمیر را به پینه بمالید و به مدت یک شب بگذارید تا بماند که باعث از بین رفتن سلولهای مرده میشود و عفونت آن ناحیه را آزاد میکند ، به مدت 5 تا 7 شب به طور مداوم این عملکرد را تکرار کنید تا پینه یا میخچه خشک شود و از بین برود .
درمان خانگی پینه و میخچه با پیاز
در یک ظرف شیشه ای پر از سرکه سفید یک برش پیاز قرار دهید ، ظرف را در طول روز در محل گرم قرار دهید ، سپس میخچه را با استفاده از پیاز مورد نظر بپوشانید و به رختخواب بروید ، از باند استفاده کنید تا در حین خواب بیرون نریزید ، اگر در صبح میخچه به اندازه کافی نرم نباشد درمان را تا زمانی ادامه دهید تا آن را نرم تر کند ، اگر چه برای آماده سازی زمان بیشتری نسبت به مابقی درمان ها میبرد ، اما نتایج خوبی به دست میاورید .

منبع: بهداشت نیوز